نکاتی درباره سحرخیری گربه‌ها

در سحرخیزی و زود بیدارشدن گربه‌ها دو مورد تاثیر اصلی دارند: طبیعت (خلق) و آموزش:

طبیعت (خلق و خوی) گربه‌ها

.

بسته به پگاه و زمان طلوع خورشید گربه‌ها ممکن است زودتر یا دیرتر بیدار شوند. به عنوان مثال تابستان‌ها در مناطقی به مانند ایران که به مدار راس السرطان نزدیکتر هستند و خورشید زودتر طلوع می‌کند و مدت بیشتری در آسمان حضور دارند، بیدار شدن گربه‌ها هم زودتر اتفاق می‌افتد.

با همین الگو در روزهای بلند تاریک و بدون خورشید زمستان‌های قطب جنوب، یک گربه ممکن است هر روز تا وقت ناهار و نیمه روز بیدار نشود.

.

آموزش دادن به گربه‌ها

.

این مورد ارتباط مستقیم با صاحب گربه (یعنی شما) دارد.
در نظر بگیرید که گربه‌ها هر روز صبح زود بیدار می‌شود، ولی شما هنوز بیدار نشده و در خواب ناز هستید، در نتیجه او به سرعت کسل و بی‌حوصله خواهد شد. در صورت تکرار این روند، گربه متوجه خواهد شد که زود بیدار شدنش بی فایده است. ولیکن اگر در هنگام بیدار شدن گربه بلافاصله و در نتیجه سر و صداهای او بیدار شوید و به بازی با حیوان‌خانگی‌تان بپردازید این مسئله را پاداشی فرض میگیرد و انتظار تکرارش را خواهد داشت.
.

.

آموزش صحیح در این مورد اینگونه است که:

1) گربه‌تان را درک کنید و او را به‌خاطر غرایز کاملا طبیعی‌اش سرزنش نکنید و بگذارید آنگونه که آفریده شده زیست کند.
2) واکنشی به هنگام بیدار شدن گربه‌تان به آن‌ها نشان ندهید. (هرچند که میدانیم که به چه میزان این مسئله برای شما سخت و دشوار است که به گربه‌های ناز و بامزه‌تون حتی یک لحظه بی‌محسلی کنید).
3) مهمترین نکته: در طی روز حتما گربه‌تان را مشغول مواردی چون “بازی کردن”، “تمرین”، “بیرون بردن” و… کنید تا با تخلیه انرژی خود با آرامش آماده خوابیدن بیشتر و بهتر در طول روز شود.
4) در پایان نیز: اتاق خواب و راهروها را با پردا های ضد نور و ضخیم بپوشانید تا در شب فضایی کاملا تاریک ایجاد شود، چنین فضایی برای گربه تداعی‌گر زمان خواب است.

در صورتی که موارد موثر دیگری در تنظیم زمان خواب گربه‌ها در نظر دارید با ما به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری