اهمیت بازی‌کردن و فعالیت‌‌بدنی برای گربه‌ها

هنگامی که برای حیوان‌خانگی انتخاب کردن به سراغ گربه می‌رویم باید یک نکته با حتما در نظر قرار دهیم، اینکه گربه‌ها موجوداتی بسیار بازیگوش و با فعالیت بدنی بسیار زیاد هستند، در تمام زندگی‌شان دست‌کم یک سوم روز خود را به بازی‌کردن چه با خود، حیوانات دیگر و یا صاحبانشان می‌گذرانند.

بازی‌کردن برای گربه‌ها امری حیاتی است

بازی‌کردن برای گربه‌ها تنها برای سرگرمی نیست، بلکه امتیازات فیزیکی و روانی فراوانی برای آن‌ها به همراه می‌آورد و از رفتارهایی همچون چنگ‌زدن، خوابیدن نامنظم و سروصدای بی‌موقع جلوگیری می‌کند. از دلایلی که پزشکان توصیه می‌کنند که بجای سرپرستی از کردن از یک گربه از دو یا چند گربه مراقبت کنید دقیقا همین مسئله است، تا شرایطی فراهم شود که با یکدیگر به بازی بپردازند.

گربه‌های ما ساعت‌ها در خانه حوصله‌شان سر می‌رود

بازی‌کردن در بچه‌گربه‌ها همانطور که طبیعتا حدس زدید، بشدت پررنگ‌تر است؛ این رفتار آن‌ها درواقع به نوعی برخواسته از روش‌های شکار و دفاع از خود در گربه‌هاست و به‌نحوی همچون تمرین و آمادگی برای آن‌ها به حساب می‌آید.

متاسفانه امروزه اکثر گربه‌ها در خانه به علت کم‌حوصلگی صاحبان آن‌ها، اضافه وزن و یا نبود ابزار مناسب روزشان را به کم‌تحرکی می‌گذرانند. بسیاری از گربه‌ها هنگامی که صاحبان‌شان بیرون از خانه و سرکار هستند، ساعت‌ها در خانه تنها می‌مانند، در چنین شرایطی لازم و ضروری است تا شرایطی برای بازی‌کردن و تخلیه انرژی‌شان ایجاد کنید تا در عدم تحرک به سمت سرگرم کردن خود از روش‌هایی که می‌تواند برای سلامت‌شان یا اسباب و وسایل خانه مضر باشد روی نیاورند.

چگونه شرایط بازی برای گربه‌مان ایجاد کنیم؟

برای ایجاد این شرایط باید پیش از هرچیز رفتارهای حیوان خود را در نظر بگیریم، به عنوان مثال: اغلب گربه‌ها علاقه دارند تا از یک جا بالا بروند و گهگاهی در بالاترین نقطه بنشینند و به منظره پایین چشم بدوزند؛ اگر گربه‌ی شما هم چنین رفتاری دارند (که در اکثر موارد در همه گربه‌ها چنین است) بهتر از تا به به عنوان نمونه: دو تا سه تا مانع و سطح برای بالارفتن و پریدن در جایی از خانه برای آن‌ها ایجاد کنید، اگر این موانع در کنار پنجره و با منظره بیرون از خانه باشد بسیار بهتر است، چون گربه‌ها همانطور که گفته شد بشدت علاقه مند به نگاه کردن به مناظر بیرون هستند.

با کمی بازی‌کردن با گربه‌ها نه تنها به گربه‌تان کمک کردید که زندگی سالم‌تر و مفرح‌تر داشته باشد بلکه به خودتان نیز کمک می‌کنید تا گربه‌ای داشته باشید که پس از تحرک ساعت‌ها بخوابد و مزاحم فعالیت‌های دیگر شما در خانه نشود.

شما چه شرایطی برای بازی کردن حیوانات‌خانگی خود ایجاد کردید؟

اشتراک گذاری